Siyah Noktalar İçin Çözümler

Genelde gençlerde görülen siyah noktalar ve sivilceler estetik açıdan sorun oluşturabiliyor.

Dermatologlara göre siyah noktalar çıkacak olan sivilcelerin bir işareti.

Sivilcenin iyi temizlenmemiş ciltlerde daha yoğun görüldüğünü belirten uzmanlar, siyah noktaların da ciltte biriken yağın bir sonucu olarak ortaya çıktığını vurguladılar.
Gençlerde ergenlik çağında karşılaşılan siyah noktaların temizlenerek, sivilce oluşumuna neden olmadan ortadan kaldırılması gerekir.
Sivilce oluşumuna yatkın cilt tipine sahip kişiler cilt temizliğine dikkat etmelidir. Siyah noktalara da sahipse buhar banyosu yaparak cildi rahatlatmalıdır. 10 dakikalık buhar banyosunun yeterli olacaktır.
Tırnaklarınızla sıkarak siyah noktalardan kurtulmayı sakın denemeyin! Kalıcı izlere sebep olabilirsiniz.Banyodan hemen sonra yumuşamış cilde el değmeden, kulak temizleme çubuğu ya da pamuk yardımıyla müdahale ederek yüzünüzü siyah noktalardan temizlemek daha uygun olacaktır.

Sivilce ve siyah noktaların nedenleri çoğunlukla aynıdır. Sivilcelerinizden gerçekten kurtulmak istiyorsanız, yatık kılıfınızı hergün değiştirip temiz olanıyla uyuyun.

Katı sabun formundaki temizlik ürünleri siyah noktaya sebep olabilir, kullanıyorsanız likit formdaki ürünlere geçiş yapın.

Kaşınan ve sıkılan siyah noktalar ize neden olacağından bu hususa da dikkat etmelisiniz.

Anormal sayılabilecek kadar siyah noktalarınız varsa derhal bir hekime başvurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>