Göbekte şişkinlik için ne yapılmalı?

Göbekte şişkinlik, çoğu insanın zaman zaman yaşadığı bir sağlık problemidir. Kilonuza gereksiz bir fazlalık eklenmiş gibidir. Şişkinlik yani sorunu sanıldığı gibi sadece su ve tuz ilişkisinden ibaret değildir.

Aslında zayıf olan insanlar, var olan elbiselerine rahatlıkla sığarken ve elbiseleri onlara çok yakışırken, kilo da almamalarına rağmen pantolonlar sıkmaya, elbiseler taşmaya başlar.

Sürekli değişen bir görünüme sahip olurlar, göbekleri bir çıkar, bir ortadan kaybolur. Bu şişkinliğin bir çok nedeni olabilir.

Kadınlarda regl dönemi artan bazı hormonlar, vücutta su tutulmasına sebep olarak şişkinliğe yol açar. Regl dönemi geçene kadar yaklaşık 2 kilo fazla su ile yaşarsınız. Bu Tükettiğiniz sıvı kadar vücuttan atılan sıvı miktarı oluşmazsa aradaki fark kadar vücutta oluşur ve ödeme sebep olur.

Sindirim sistemi organlarının işlevleri sırasında oluşan gazlar sıkışırsa, karın bölgesinde şişkinlik yapar ve görüntüyü olumsuz etkiler. Gıda alerjileri de ödeme neden olabilir.

Yiyecekleri hızlı tüketmek, kabızlık, fasulye vb. gaz yapan gıdalar şişkinlik için etken olabilir.

Bunların yanında hareketsiz yaşamak, iklim değiştirmek, iç hastalıklar, ilaçların yan etkileri, sinir ve stres gibi faktörler de ödeme yol açabilir. Ödemin asıl nedeninin, ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini de göz önünde bulundurmamız gerekir.

Göbekte Şişkinlikten Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı:

Pirinç ve yulaf gibi lifli besinleri tüketin. Meyveli yoğurt da bunların yanında iyi bir seçenek olabilir.

Bol bol meyve ve sebze yiyip bolca su içerek kabızlığın önüne geçin.

Tuvalet ihtiyacınızı, mümkün olduğunca çabuk gidermeye çalışın.

Probiyotik kullanıını arttırın. Besin tamamlayıcı olarak eczaneden satın alabileceğiniz gibi yoğurt ürünlerini kullanarak da arttırabilirsiniz.

Potasyum vücuttaki sıvı dengesini ayarlamak için gereklidir. İçinde potasyum bulunan armut, elma ve kayısı gibi meyveleri tüketmek yararlı olabilir.

Alkol ve tuz vücutta oluşturan temel 2 sebeptir. Ya hiç kullanmayın ya da azaltın.

Sıvı atımı için çay içebilirsiniz, idrar söktürücü olarak işe yarar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>