Etiket arşivi: vücut şekli testi

Vücut Şeklinizi Öğrenin

Öncelikle, bir yetişkin olarak geliştirdiğiniz şekli nasıl aldığınıza bakalım (çocuklu­ğumuzda temel olarak hepimizin şekli aynıdır). Her şey, yağı nasıl kullandığınızı ve de­poladığınızı düzenleyen cinsiyet hormonlarıyla ilgili. Cinsiyetler arasındaki büyük fark, klasik ve elma ile armut şekilleriyle kendini gösterir (bunlara ginoidler ve androidler de­nk).

Testosteron yağın göbekte toplanmasını uyarır ve uyluklarda toplanmasını engeller; bu yüzden erkekler genellikle elmadır, östrojen ise yağın göbekte toplanmasını engelle­yip uyluklarda toplanmasını uyarır; kadınların armut biçimli olmasının nedeni de budur.

Bunun aynı zamanda evrimsel bir nedeni de vardır:

Uyluklarda toplanan yağ hamileliğin son dönemlerinde ve kadın emzirirken neredeyse münhasıran kullanılır. Kıtlık dönemlerinde, er­keklerin de kadınların da yağ depolarına ihtiyaç duydukları zamanlarda, uyluklardaki yağ depo­lan (erkeklerde göbekte toplanan yağın aksine) kadınların yalnızca kendilerine değil yavrularına da kalori sağlamalarına yardımcı oluyordu.

Üreme, vücutların genel şekilleri için hoş bir metafor oluştursa da, görünüm söz konusu ol­duğunda işin içine başka inceliklerin girdiğini biliyoruz. Bel-kalça oranı da burada devreye gi­riyor. Erkekler genellikle l:l’e yakındır (bel ve kalça ölçüsü aynıdır). Bilimin kadınlar için belirlediği ideal oran 0,7’dir (bize göre bu kalçaların 115 santim olması durumunda belin 83 santimi aşmamasıdır.)

Şimdi birkaç ondalık puanın neden çok önemli olduğunu sorabilirsiniz. Yüzeysel bakıldığında, bu çok önemli değildir. Yoksa önemli mi? Araştırmalar bel-kalça oranının üreme yaşının, üreme potansiyelinin ve hastalıklara yatkınlığın güvenilir bir göstergesi olduğunu ortaya koymaktadır. Vücudunuz ideal ölçülere ne kadar yakınsa, çocuk doğur­maya da o kadar yalan demektir.