Etiket arşivi: kişiye özel ayakkabı imalatı

Kişiye özel ayakkabılar

Kişiye özel ve el yapımı olan ayakkabılar ile çanta çeşitleriyle özel olan Merletto mağazasının sahipleri Seda Yoleri ve Banu Yoleri, Nişantaşı’ndaki mağazalarıyla yeni bir akım başlattı.

Türkiye’de ilk defa meşhur İtalyan markalarından Nicoli çantaları ve Mario Cerruti ile Luciano Barachini ayakkabıları satışa sunan Yoleri kardeşler, her yaştan insanlara ve bütün zevklere hitap ettiklerini belirtiyor. Seda ve Banu Yoleri, tamamı el yapımı ve tek seri getirttikleri için başka hiç kimsede olmayan modelleriyle bir hayli iddialı görünüyor.

” Biz İtalya’ya gidip bütün tasarımları kendimiz seçiyoruz. Ayakkabılarımızın hepsi el yapımı. Seçtiğimiz modellerin ayak sağlığına uygun olmasına çok özen gösteriyoruz. Bir ayakkabıyı seçmeden önce giyiyoruz. Eğer rahatsız bulursak, ayakkabı ne kadar şık olursa olsun onu getirmiyoruz.

Bir ayakkabının ayak sağlığına zarar vermemesi için kesinlikle modeline uygun bir kalıba sahip olması gerekiyor. Kalıp düzgün olduktan sonra ayakkabı topuklu da olsa rahat edersiniz.

Mağazamızda yaklaşık 150-200 çeşit ayakkabı var. Hepsinden bir seri getirdiğimiz için aynısını başkasının ayağında görmek mümkün olmuyor. Çantaları ise çabuk modası geçmeyecek modellerden seçiyoruz. ”

El yapımı ayakkabılar özellikle Avrupa da yaygın olarak kullanılıyor. Sürekli yeni bir ayakkabı almak yerine yaptırdıkları ayakkabıyı gerektiğinde tamir ettirerek uzunca bir süre giyiyorlar. Tabi bu gelenenek yeni nesillere geçtikçe kullanımını yitirmeye başlasa da eğer kaliteli bir ayakkabıları varsa ve memnun iseler o modeli sürekli kullanıyorlar.