E Vitamininin Cilde Faydaları

Cildinizdeki en önemli lipid çözünür antioksidan, sebum adı verilen doğal yağlarla birlikte stratum komeuma, yani cildin ölü üst tabakasına ulaşır. Cildiniz üzerinde olumlu bir fark yaratabilmesi için, E vitamininin DL-alfa-tokoferol şeklinde olması gerekir.

Birçok cilt kremi, tokoferol asetat adında, çok daha kullanıcı dostu bir biçim içerin ancak bu alfa-tokoferolün sihrini yaratmaz. Tokoferol asetat cildinize zarar verebilir. Bu arada tıpkı Bonny’nin Clyde’a ihtiyaç duyması gibi, C vitamini de E vitaminine ihtiyaç duyar.

C vitamini suda çözünür ve cildin suda çözünür bölgelerinde serbest radikallerin etkin bir avcısıdır. E vitamini ise lipid çözünür kısımda çalışır. Ancak eğer sadece C vitamininiz varsa, cildin lipid bölümü yaşlanır. E vitamini (DL-alfa-tokoferol) koruyucu güneş kreminin etkilerini artırır; bağışıklık sisteminin zarar görmesini engeller ve kınşıkların oluşumunu yavaşlatır.

UV ışığı E vitamininin etkisini azalttığı için (C vitamininde olduğu gibi) bunun güneşten koruyucu ile birlikte ve/veya geceleri uygulanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>